Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli – wyróżnienie

Wyróżnienie Autorzy:KAPS Architekci, Maciej Parysek, Łukasz Gaj, Jakub Jasiewicz, Natalia Budna, Filip Pudło, Tomasz Raczyński, Tomasz Korneluk, Tomasz Słowik

Projekt odnosi się do pamięci miejsca w którym złożono prochy ponad 100 tysięcy warszawiaków zamordowanych głównie podczas powstania warszawskiego. Usytuowanie założenia poniżej istniejącej posadzki placu przed pomnikiem, przypomina o istnieniu w tym miejscu kurhanu. Upływający czas, wyrosła na tym terenie roślinność spowodowały, iż zatarł się on w krajobrazie i w pamięci warszawiaków. Odsłonięcie boku kurhanu przez usunięcie zielonej skarpy i zastąpienie jej alegoryczną ścianą złożoną ze stu tysięcy szarych betonowych cegieł, pokaże fizyczną skalę ogromu utraconych istnień ludzkich. Nie ingerując jednocześnie w same prochy podniesie rangę miejsca. Projekt pozwoli odwiedzającym stanąć u jego stóp, a nie jak dotychczas na jego wypłaszczonym szczycie.

Pierwszą formą jaką napotkają odwiedzający będzie szary mur widoczny częściowo z poziomu placu pomnikowego, będzie on ?rósł? podczas schodzenia do poziomu budynku Izby Pamięci. Nastąpi zmiana skali zjawiska. Wielość drobnych elementów będzie tworzyć nieregularny aleatoryczny szum wizualny i uwidoczni ogrom ofiar. Zjawisko nieograniczoności i chaosu pozwoli wybrzmieć pytaniu o sens tej zbrodni jednocześnie nie roszcząc sobie prawa do udzielania odpowiedzi.

Budynek Izby Pamięci prezentujący materiały historyczne będzie jednocześnie Murem Pamięci na zewnątrz. Betonowe, surowe trzy elewacje stworzą tło dla tablic upamiętniających. Będą one montowane systematycznie, w przypadkowej kolejności lecz w zadanych ramach wysokościowych, zgodnie z poszerzaniem wiedzy o imiennych ofiarach wojny. Czwarta elewacja, przeszklona, stworzy interakcje z Murem Pamięci Bezimiennych. Umożliwi wgląd do wnętrza Izby  przez całą dobę i będzie silnie oddziaływać na odwiedzających ekspozycję jako część wystawy ocierająca się o sacrum.

 

IPA_PK PLANSZA 2K3K2K1WB1 WA3planszaszaraplanszaszara2planszaszara3

IPA_PK PLANSZA 2q IPA_PK PLANSZA q